Großglocknerská vysokohorská cesta – jedna z najkrajších v Európe

31.08.2018

Großglockner Hochalpenstraße
Heiligenblut je dedinka ako z rozprávky a výborný východiskový bod do celej oblasti. Keď sa ubytujete správne, rovno oproti hotelu môžete mať nástupnú stanicu na lanovku, ktorá vás vyvezie do výšin na vrchol Schareck. V nich si potom môžete vychutnávať turistické trasy a z nich božské výhľady. Pravda, pokiaľ vám to dovolí počasie. Majte na pamäti, že ste v trojtisícovkách. Počasie sa tam mení každú chvíľu.

Zo Scharecku
Zo Scharecku

Jedna z najkrajších a najnavštevovanejších atrakcií v Korutánsku je Großglocknerská vysokohorská cesta - Großglockner Hochalpenstraße -, ktorá spája Salzbursko a Korutánsko. Je dlhá 48 km a začali ju stavať v roku 1930. V podmienkach, ktoré tam vládnu, keď priemerná snehová pokrývka je 5 metrov, 100 dní v roku fúka búrlivý vietor a 250 dní v roku tam prší, popŕcha alebo sneží a teplota sa pohybuje okolo -3 stupňov, celú túto cestu vybudovali za 5 rokov a ešte boli z toho mrzutí, že im to trvalo dlhšie, než si predstavovali. A teraz si to v duchu porovnajte s rýchlosťou výstavby ciest na Slovensku, kde už pomaly vládne subtropické podnebie. Porovnávate?

Na Hochalpenstraße nájdete množstvo vyhliadok, najznámejšia z nich je Franz-Josefs-Höhe (2369 m n. m.) s úžasným, ale zároveň pomerne smutným pohľadom na ľadovec Pasterze a Großglockner. Úžasným preto, lebo ľadovec je vskutku mohutný, všade dookola sa týčia mohutné hory, v údolí sa nachádza priezračné ľadovcové jazero. Smutným preto, lebo k ľadovcu vedie chodník lemovaný ceduľkami s dátumami, podľa ktorých zistíte, v ktorom roku a na akom mieste sa ľadovec nachádzal. Keď zistíte, kde bol ešte pred pár rokmi, bude vám do plaču. Dolu k ľadovcu premáva lanovka. Ak sa vám nechce šliapať, máte možnosť sa k jazeru trošku priblížiť. Naozaj len trošku. Mimoriadne predražená jazda.

V pozadí ľadovec Pasterze s tabuľkou, ktorá je na mieste, na ktorom sa ľadovec nachádzal v roku 2000
V pozadí ľadovec Pasterze s tabuľkou, ktorá je na mieste, na ktorom sa ľadovec nachádzal v roku 2000
Lanovka k Pasterze. Problém je, že kým lanovka zostala na tom istom mieste, ľadovec je už dávno o kus ďalej
Lanovka k Pasterze. Problém je, že kým lanovka zostala na tom istom mieste, ľadovec je už dávno o kus ďalej

Ak sa vám nechce k ľadovcu, kúsok po chodníku vybehnite na vyhliadkovú vežu plnú Swarovskeho bižutérie a ešte kúsok ďalej nájdete pole s množstvom prerastených svišťov, ktoré vám budú zobať z ruky. Alebo čo to svište vlastne robia...

Keď sa dostatočne nasýtite výhľadmi z vyhliadky, vráťte sa späť na cestu. Čaká na vás 48 km, 26 očíslovaných zákrut, 1748 metrov prevýšenia, 12 % stúpanie, pri Edelweissspitze dokonca 14 %. Stúpania sa nezľaknite, ani keď tam budete na bicykli a vybehnite, vyšliapte sa naň pozrieť. Je to zároveň najvyšší bod cesty - 2571 m n. m. Z vrcholovej plošiny si budete môcť pozrieť naraz 37 vrcholov vyšších než 3 000 metrov a 19 ľadovcov! Výhľad určite stojí za to. Samozrejme, ako som už spomínal. Nesmie pršať, nesmie byť hmla. Nuž, počasiu nerozkážete...

Autom, motorkou aj bicyklom
Cesta je spoplatnená. Jazdiť sa po nej dá autobusom, autom aj motocyklom. Motocyklistov tam nájdete asi najviac. A potom tam môžete jazdiť i bicyklom. Na prvé počutie i pohľad to vyzerá ako šialenstvo, ale pre cyklistov táto komunikácia predstavuje výzvu. Cyklisti za jazdu po nej neplatia a vraj niekde dolu pri vstupe na ňu dostanú lístok s čiarovým kódom a hore po načítaní kódu by mal ďalší automat vytlačiť lístok so začiatkom i koncom jazdy, dĺžkou trvania a ďalšími údajmi. A vraj aj diplom, ktorý vám dosvedčí, že ste cestu skutočne absolvovali. Posledná informácia je neoverená, ale predbežne sa to chystáme preskúmať.

Druhá strana cesty
Po 48 km vás cesta zavedie do Salzburska a do Kaprunu, vychýreného zimného lyžiarskeho a turistického strediska, a z Kaprunu až k majestátnemu vodnému dielu tvorenému z dvoch priehradných nádrží, dolnej Wasserfallboden a vyššie položenej Mooserboden. Po asfaltovej ceste sa dostanete na odstavné parkovisko a ďalej budete pokračovať nejakým podivuhodným zariadením, ktoré je niečo medzi výťahom a klietkou na zvery, a ďalej autobusom, ktorý vás vyvezie takmer až k priehradnému múru vrchného vodného diela, najvyššie položenej vodnej elektrárni v Európe.

Výťah alebo čo to vlastne je...
Výťah alebo čo to vlastne je...

Tam sa podľa času môžete prechádzať do sýtosti a vychutnávať si naozaj krásne výhľady a čistý horský vzduch. Pri návrate späť sa môžete vybrať napríklad aj do Zell am See. Chutné mestečko s veľkým jazerom, okolo ktorého môžete korzovať a bicyklovať sa, v ktorom si môžete užívať atmosféru, dať si kávu a nabrať síl pred ďalšou aktivitou...

Horná priehrada Mooserboden
Horná priehrada Mooserboden
Dolná nádrž Wasserfallboden
Dolná nádrž Wasserfallboden

...lebo toto všetko vyššie spomínané môžete zvládnuť bez problémov za dva dni. Ale Großglockner Hochalpenstraße a oblasť, v ktorej sa nachádza, ponúka nekonečné množstvo aktivít, ktoré čakajú len na vás. Krásne prostredie alpských trojtisícoviek je stvorené pre tých, ktorí vyhľadávajú aktívne letné dovolenky tak v horách, ako i pri vode, a súčasne sa potrebujú vyhnúť horúčavám, ktoré v posledných letách na Slovensku panujú. O zimnej dovolenke nehovoriac. Keď tam zavítate, určite si to náramne užijete.

© 2017 Ya Basta. Všetky práva vyhradené.
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky